GoFuckYourself.com - Adult Webmaster Forum

GoFuckYourself.com - Adult Webmaster Forum (https://gfy.com/index.php)
-   Fucking Around & Business Discussion (https://gfy.com/forumdisplay.php?f=26)
-   -   How much is your weekly grocery bill? (https://gfy.com/showthread.php?t=861805)

Rochard 10-14-2008 10:04 AM

$120 for three of us per week..... That includes two pets, lunches for the kid, plus snacks....

My wife has it down to an art.... She shops a lot at Big Lots. She bought these noodles from Big Lots the other day - Big fat noodles in beef sauce with peas and carrots. For thirty cents it's an entire meal for lunch. She also shops at some $1 store, and then every now and then a trip to Wal Mart.

woj 10-14-2008 10:51 AM

Quote:

Originally Posted by fallenmuffin (Post 14894665)
roughly $75/week

around the same here :thumbsup

Sarah_Jayne 10-14-2008 12:08 PM

Quote:

Originally Posted by Adultmix (Post 14895256)
grocery? well, we mostly shop at supermarket and malls, let it be grocery LOL, for 4 people family it cums to about $200 a week.

Groceries are what I (and most people I know) call the food they buy to cook with for the week. Yes, they are often bought from a supermarket. What do you call them?

Imortyl Pussycat 10-14-2008 12:12 PM

$150/week for me and my daughter.

webgurl 10-14-2008 12:14 PM

i eat out alot with my b/f , business partner etc...
so about 5-600 a week easy ...

captain.g 10-14-2008 01:40 PM

I spend less than $200 a month, minus beer, for me a dog, bird, and some fish. I have a co-op organic garden with a few friends and we don't end up buying much veggies. I also hunt a lot and don't have too many friends that eat meat so I can make one elk and one deer last most of the year. I have been working towards self sustainable living.

TubeTitans_SusieQ 10-14-2008 01:42 PM

I spend about 200 a month on groceries my self, but its about a quarter of that if i go out for a night.

Sid70 10-14-2008 01:55 PM

Quote:

Originally Posted by Sarah_MaxCash (Post 14896025)
Groceries are what I (and most people I know) call the food they buy to cook with for the week. Yes, they are often bought from a supermarket. What do you call them?

well, it's all cool, i'm not calling it like that, cus groceries its like a small buy say $10, like i go in pajama downstairs for a $10 buy, but shopping in the mall its kinda bigger... LOL. just my 2 cents.


and hey, you do cheap in London!

L-Pink 10-14-2008 02:16 PM

Me, my current squeeze, two dogs, about $300-$500 includes groceries/liquor/restaurants.

BradM 10-14-2008 02:17 PM

Quote:

Originally Posted by Adultmix (Post 14896614)
well, it's all cool, i'm not calling it like that, cus groceries its like a small buy say $10, like i go in pajama downstairs for a $10 buy, but shopping in the mall its kinda bigger... LOL. just my 2 cents.


and hey, you do cheap in London!

No one has a clue what you just said.

Sarah_Jayne 10-14-2008 02:43 PM

Quote:

Originally Posted by Adultmix (Post 14896614)
well, it's all cool, i'm not calling it like that, cus groceries its like a small buy say $10, like i go in pajama downstairs for a $10 buy, but shopping in the mall its kinda bigger... LOL. just my 2 cents.


and hey, you do cheap in London!

No, I really was curious to know if there is a different term some people use. Like, I would never think about going food supply shopping at a mall. That is for clothing and the like for me. So, I was just curious about how language is used in different places.

bausch 10-14-2008 04:42 PM

Probably around anywhere from $70-$100 and that's for one person and the thing is that I don't even finish all of it most of the time. Certain weeks I only spend like $60.... That doesn't include eating out though. I eat out a lot.

I don't eat meat except fish/shrimp and I don't eat a lot in general. I'm not on a diet, it's just that I'm a small person and I can't fit a lot of food in my stomach, I can get full after eating just one slice of bread with some cheese and coffee... I'm not a gluttonous pig.

I mainly shop at Trader Joe's... for example if I buy $13 worth of wild salmon that will last me like 3-4 days.... Most people are pigs and don't eat the correct portions and eat too much junk food. I am very particular about what I put inside my body. I don't eat just anything. I also don't buy liqour and don't buy frozen shit. I only eat fresh now.

Nicky 10-14-2008 04:54 PM

If eating out is counted I'd say ~$150 a week for my self. No alcohol included.

ExLust 10-14-2008 05:56 PM

$50-60 a week

buzzy 10-14-2008 06:01 PM

Quote:

Originally Posted by james_clickmemedia (Post 14894471)
THat sounds low for the UK.. I am guessing you are not shopping at marks and spencers.. I could never afford to shop there myself when I lived in England.

Who the fuck shops in marks and spencers anyway? :1orglaugh

After Shock Media 10-14-2008 06:06 PM

Quote:

Originally Posted by bausch (Post 14897638)
Most people are pigs and don't eat the correct portions and eat too much junk food. I am very particular about what I put inside my body. I don't eat just anything. I also don't buy liqour and don't buy frozen shit. I only eat fresh now.

You not only eat at In and Out, eat fries animal style, you also eat ice cream and other crap so please. When was the last time you ate fresh ice cream?
Also please explain the whole to much junk food, let alone what a correct portion of animal style fries are?

tony286 10-14-2008 06:09 PM

people had send $75 for more than one person a week. Are you eating cans of soup?

After Shock Media 10-14-2008 06:13 PM

Quote:

Originally Posted by tony404 (Post 14898133)
people had send $75 for more than one person a week. Are you eating cans of soup?

Guessing the word "send" equals "said".
You asking how can people spend less than 75 for more than one person a week?

bausch 10-14-2008 06:19 PM

Quote:

Originally Posted by After Shock Media (Post 14898116)
You not only eat at In and Out, eat fries animal style, you also eat ice cream and other crap so please. When was the last time you ate fresh ice cream?
Also please explain the whole to much junk food, let alone what a correct portion of animal style fries are?

I have a high metabolism, I am blessed genetically, I can eat as much as I want and not get fat, I also have good cholesterol even though I eat a lot of fattening foods. Most americans are not as lucky as me, they can eat one half of what I eat and still be obese.

I eat In N out but I don't eat frozen food at the grocery store... I only eat it once in awhile now.

I can eat as much In N out as I want though because I don't gain weight so I don't have to watch it. The other big people do...

Supz 10-14-2008 06:26 PM

Quote:

Originally Posted by Dennis Rodman (Post 14894352)
$2,500/week

Here is a picture of my family by the pool
http://www.benettontalk.com/obese.jpg

is that you in the avatar :). Picture that 5some. geez

Libertine 10-14-2008 06:30 PM

About $200 a week, for 1 person. Basically, ?20 a day.

PurrrsianPussyKat 10-14-2008 06:33 PM

Probably about $200. That's for 2 adults and 2 kids. I dont buy pet food at the grocery store. That's like feeding your animals doritos.

My 2 kids go through a gallon of milk a day. :(

shermo 10-14-2008 06:33 PM

About $200 a week for my wife and I at Trader Joes, and maybe another $200 a week at restaurants for dinners. We still like to have "dates" to keep it fresh. :)

The Vegetarian/Fish only diet can be pricey..Especially when you go with all fresh foods.

Adam_M 10-14-2008 06:35 PM

Around $350 to $400 a week for a family of four plus eat out a few times a week.

Nicky 10-14-2008 06:37 PM

Quote:

Originally Posted by tony404 (Post 14898133)
people had send $75 for more than one person a week. Are you eating cans of soup?

Depends where you live too.

Regardless of that it is possible to eat two people on $75 a week and eat decent food, if you cook all your own meals. I'd have a hard time since I like ~2 restaurant visits a week though.

Sly 10-14-2008 06:40 PM

I probably do about $300 a month.

Sly 10-14-2008 06:41 PM

Quote:

Originally Posted by tony404 (Post 14898133)
people had send $75 for more than one person a week. Are you eating cans of soup?

Eating cheap is easy. Plus it usually tastes better and is better for you.

MissMina 10-14-2008 07:30 PM

Anywhere from $200.00 to $350.00 a week. Four people. We are foodies. And everyone has their own special stuff they like to eat.

nikki99 10-14-2008 08:09 PM

Quote:

Originally Posted by Dennis Rodman (Post 14894352)
$2,500/week

Here is a picture of my family by the pool
http://www.benettontalk.com/obese.jpg

:1orglaugh:1orglaugh:1orglaugh

Drake 10-14-2008 08:15 PM

One person $100 - $150/week

frankielove 10-14-2008 08:45 PM

About $150/week....mostly for two of us.

Shey 10-14-2008 08:57 PM

Just getting used to spending for 1 again but I'd say around $60 a week. Then again, I do mostly buy imported stuff (living in Manila) so it gets pricey. I eat out around 2-3 times a week too so tack on another $50 for good restaurants. Not bad really.

I know the locals here can feed a family for about $30/week but I'm not really into local food hehe...

Calico Jack 10-14-2008 11:13 PM

Four of us here. We try to keep it under $300 Australian.

Sarah_Jayne 10-15-2008 03:15 AM

Quote:

Originally Posted by buzzy (Post 14898084)
Who the fuck shops in marks and spencers anyway? :1orglaugh

Their food hall is really nice and I would shop their if it wasn't so expensive and only carried their own brands. The only people that I see doing actual weekly shops there are yuppie types and old women.

Corleone 10-15-2008 04:01 AM

usually eating out.. :) maybe 50 a week

Antonio 10-15-2008 04:20 AM

probably around $300 PER MONTH, and that's with eating out etc

I shop daily, my fridge is empty 99% of the time unless I'm expecting guests, makes me walk more and eat less

Oracle Porn 10-15-2008 04:24 AM

wow guys i have no idea how the hell some of you spend so little
me and my gf spend around $300/week + EATING OUT which is around another $150 a week for both of us so $450 on food weekly for 2 ppl!

Darkhorse 10-15-2008 04:31 AM

Around 200 a week (including takeout) thats 2 adults and 2 kids, I take lots of time shopping getting specials ect ect...

viroman 10-15-2008 06:50 AM

arount 250$ a week for food and alco:)

After Shock Media 10-15-2008 07:18 AM

Little side note since some asked how people could do it for under 75.00 a week to maybe make some people think.

In California at least the state only gives families 21.00 per person per week. That is 3.00 a day or 1.00 a meal if they eat 3 meals a day. I learned this after participating in the hunger challenge the San Fransisco food bank did with recipes etc. I.E. try eating for a week or longer on that budget. Was sort of a wake up call to me, and really makes me rethink everything my parents had to deal with when I was a kid and us on welfare. Wife and I did the challenge for a full month. That was a serious learning lesson.

NetHorse 10-15-2008 07:25 AM

I've been on a bulking diet for the last 6 months or so. Roughly $120 for just myself, and that's me shopping like a cheapskate. :2 cents:

To give you an idea, I eat 6-7 meals a day. I go shopping twice a week, I usually get lean chicken in bulk, lean steak in bulk, beef jerky, tons of canned tuna, swiss/cottage cheese, just a couple single frozen meal dinners, brown rice, wheat bread, precooked chicken fillets from the deli, salmon or tuna steaks, milk, fresh veggies, fruits, flax seeds and oats.

That doesn't include the money I spend on supplements. :Oh crap Preworkout supps every month that cost me about $50, casein / whey protien shakes every 2 weeks cost about another $50, amino acid matrix, l glut, glucosamine cost another $50 bucks or so a month.

Does that answer your question? My diet is fucking expensive.

YDG 10-15-2008 09:30 AM

Quote:

Originally Posted by intehend (Post 14900861)
I've been on a bulking diet for the last 6 months or so. Roughly $120 for just myself, and that's me shopping like a cheapskate. :2 cents:

To give you an idea, I eat 6-7 meals a day. I go shopping twice a week, I usually get lean chicken in bulk, lean steak in bulk, beef jerky, tons of canned tuna, swiss/cottage cheese, just a couple single frozen meal dinners, brown rice, wheat bread, precooked chicken fillets from the deli, salmon or tuna steaks, milk, fresh veggies, fruits, flax seeds and oats.

That doesn't include the money I spend on supplements. :Oh crap Preworkout supps every month that cost me about $50, casein / whey protien shakes every 2 weeks cost about another $50, amino acid matrix, l glut, glucosamine cost another $50 bucks or so a month.

Does that answer your question? My diet is fucking expensive.

Are you body-building or just planning on getting fat?

Yo Adrian 10-15-2008 09:39 AM

Groceries, about $250 a week.. for a household of 5.
Our 3 boys are still young, oldest is almost 6. So my guess is we'll be spending this a DAY in about 10 more years.

~Ray 10-15-2008 09:55 AM

about $20 to $30 a day ... so roughly $200 per week


All times are GMT -7. The time now is 12:29 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions, Inc.
©2000-, AI Media Network Inc123